Dzisiaj pora na moją ulubioną, wiosenną przystawkę! Dzięki temu, że wiosną przyroda obdarowuje nas mnogością przepysznych i na maxa wartościowych odżywczo produktów, jest w czym przebierać i jest co tworzyć! Z roślin które niektórzy traktują jako chwasty można wyczarować coś przepysznego i przy tym skorzystać bowiem działają one zbawiennie na nasze zdrowie. W tym roku w ogródku moich rodziców wyrosło tego tyle, że we trójkę nie wiedzieliśmy za co się zabrać! Ja postanowiłam, że zrobię sałatkę której podstawowym składnikiem są liście Mniszka lekarskiego - na tą roślinę czekałam cały rok bo uwielbiam smak jej liści.
Jeśli chodzi o same nowości w ogródku, niebawem pojawi się pierwszy taki wpis! Następne będą się ukazywały na blogu co jakiś czas, bowiem nie da rady wszystkich rzeczy zebrać w jednym poście, chociażby ze względu na to, że nie wszystko dojrzewa w tym samym czasie.


 

Składniki:

• liście mniszka lekarskiego
• krwawnik pospolity
• rzodkiewka
• szparag 
• jajko
• szczypior chiński
• olej rzepakowy tłoczony na zimno
• musztarda

Liście Mniszka lekarskiego dokładnie myjemy i osuszamy. Jeśli trzeba, rwiemy na drobniejsze kawałki które kładziemy na talerzu.
Szparaga myjemy, obieramy delikatnie na dole by pozbyć się grubszej skórki. Blanszujemy we wrzątku bądź gotujemy w lekko osolonej wodzie - jak kto woli - ja wolę lekko podgotować po to, by szparag był miększy. Szparaga wyjmujemy i odsączamy, następnie wykładamy na deskę, kroimy na pół wzdłuż długości. Rzodkiewkę myjemy, i kroimy tak jak szparaga. Wodę w garnku zostawiamy w stanie wrzenia - przyda nam się do gotowania jajka w woreczku. Szparaga i rzodkiewkę układamy na liściach Mniszka lekarskiego.
Bierzemy szklankę i wkładamy do niej folię spożywczą do której wbijamy jajko. Jajko przyprawiamy, siekamy szczypior chiński i wrzucamy do środka. Folię z jajkiem zawiązujemy na supełek tak, aby nie wypełniało jej powietrze. Wkładamy na kilka minut do garnka by jajko się ugotowało. Po kilku minutach wyjmujemy i wrzucamy do zimnej wody. Schłodzone jajko wyjmujemy z folii i kroimy na pół. Układamy na talerzu z Mniszkiem i warzywami.
Krwawnik myjemy i osuszamy. Posypujemy nim sałatkę.
Łyżeczkę oleju rzepakowego i musztardy mieszamy i polewamy sałatkę której smak jest po prostu nieziemski!

Smacznego!