Gdy tylko nadeszła wiosna wiadome było, że osoby mieszkające w blokach zaczną myśleć o wykorzystaniu przestrzeni na balkonie, głównie dla relaksu podczas ciepłych dni. Balkon powinien spełniać taką funkcję i to całkiem oczywiste! Jestem jednak zdania, że w sezonie wiosenno letnim można także wykorzystać balkon do uprawiania roślin jadalnych. Dla mnie jest to sprawa priorytetowa i od kiedy mieszkamy razem z Damianem to uprawa warzyw i ziół jest dla nas szczególna. Nie w głowie nam kwiatki, nie w głowie rabatki, a dzięki własnej uprawie możemy zaoszczędzić pieniądze i... wiemy co jemy bo wszystko wyszło spod naszej ręki:)fot. Pinterest


Kto czyta mojego bloga od dawna ten wie, że w ubiegłym roku zagospodarowaliśmy część balkonu (TUTAJ LINK DO WPISU) właśnie w celu uprawy warzyw, ziół i sałat. W tym roku zamierzamy rozszerzyć zakres naszych możliwości i zasadzić o wiele więcej :) W związku z tym chciałabym Wam napisać co nie co na ten temat i poradzić, co warto zasadzić dla siebie.


WARZYWA I OWOCE

Jeśli chodzi o warzywa to zdecydowanie polecam pomidory i mini wersje wszelkiej maści warzyw. Bez problemu możecie uprawiać cukinię, marchew paryską, rzodkiewki a nawet... ogórki! Oczywiście zanim cokolwiek zasadzicie, musicie wiedzieć kiedy rozpocząć siew, jakiej wielkości mogą być doniczki i donice, i jak często podlewać to, co zamierzacie uprawiać. Jeśli chodzi o owoce to zdecydowanie polecam Wam truskawki i poziomki. Jedno co Wam mogę powiedzieć - w przypadku pomidorów, truskawek i poziomek nie trudźcie się uprawą od samych ziaren. Mamy koniec kwietnia więc bez problemu możecie zakupić w sklepach ogrodniczych sadzonki które wydadzą swoje owoce jeszcze w tym roku.


ZIOŁA I SAŁATY

Zioła i sałata są zdecydowanie najprostsze w uprawie jeśli oczywiście wiemy, jak się nimi zajmować. Wierzcie mi, że bardzo łatwo zamordować np. bazylię i lawendę zwykłym podlewaniem. Jednak tak jest z większością ziół i czasem jest nawet lepiej gdy ziemia jest suchsza aniżeli mokra. Zioła, sałata, i rukola wcale nie potrzebują aż tak wiele wody, zwłaszcza, że w za mokrej ziemi potrafią po prostu zgnić i nic ich nie uratuje. Jeżeli chcecie sadzić kilka rodzajów ziół w jednej donicy to powinnyście pamiętać o tym, żeby sadzić razem te które potrzebują więcej wody, i tak samo postąpić z roślinami które potrzebują tej wody mniej. Powinnyście także uważać na sąsiedztwo warzyw i ziół ponieważ może ono mieć lepszy bądź gorszy wpływ w zależności od tego, co obok siebie rośnie ;) O sąsiedztwie roślin można by napisać dużo, ale znalazłam na stronie Ulica Ekologiczna fajną tabelkę którą możecie posłużyć się planując swoją uprawę.W tym roku zamierzamy zasadzić na balkonie wszelkiej maści zioła (koperek, natkę pietruszki, bazylię, kolendrę, szczypiorek itp.), pory, marchew paryską, rzodkiewkę, pomidory, sałatę kruchą, rukolę, kapustę pak choi (uwielbiam), tymianek...:) Jeśli będzie trzeba to kupimy sadzonki ziół z którymi ciężej będzie dać radę. Marzy mi się także mini uprawa truskawek i poziomek które po prostu uwielbiam! Bez własnych pomidorów się na pewno nie obędzie, a doniczka z lawendą będzie priorytetowa. Własna uprawa na balkonie sprawi nam wiele radości a o części wizualnej balkonu pomyślimy później:)


Jeśli chcecie uprawiać rośliny na balkonie to pamiętajcie o sporym zapasie ziemi, o doniczkach i donicach, żwirku lub kamieniach na spód doniczek i koniecznie o tym, że woda którą będziecie podlewać uprawy musi być odstana (24h i więcej). Obowiązkowo zakupcie odpowiedni nawóz jak i płyn który zmniejsza kwaśny odczyn gleby. My dzięki temu uratowaliśmy to co mogło po prostu umrzeć przez kwaśne ph ziemi w doniczce. Odpowiednie środki mogą zaradzić obumieraniu roślin, uchronić je przed chorobami a także odżywić dzięki czemu jakość uprawy będzie na najwyższym poziomie. Początki mogą być trudne ale gdy tylko załapiecie co i jak, będzie jak najbardziej ok. Ćwiczenie czyni mistrza, więc próbujcie!fot. Pinterest